Sirtaki

Adana Sirtaki; Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sirtaki dansı Osmanlı döneminde İstanbul’ da oynanan kasap (hasapiko) dansından doğmuştur. İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında yapılan hasapiko, kasapların hayvanları kesmeden önce yaptıkları hareketleri kapsar. Yalındır ancak basit değildir.

Sirtaki dansı ağır ve yumuşak adımlar içerir. Sirtaki-Hasapiko müziklerinin geleneksel enstürmanı Buzuki’dir. Buzuki gitar ve bağlamanın karışımıdır. Diğer enstürmanlar; bağlama, ud, kanun, çimbalo, tulum, davul ve akordeondur. Yeni müziklerde bunlara org, gitar ve piyano da eklenmiştir.

Adana sirtaki dans kursu ile yunan kültüründe büyük bir yere sahip olan sirtaki, Osmanlı döneminde İstanbul'da uygulanan kasap dansından ortaya çıktığı bilinmektedir. Sirtaki farklı kareografileri ve kendine has bir takım gösterileri içinde barındıran özel bir dans türüdür. Sirtaki yalın bir dans türüdür. Yalın olmasının yanı sıra basit bir dans türü olmayan sirtaki günümüzde pek çok farklı gösteri merkezlerinde uygulanmaktadır. Bizler de La noche fithall olarak sizlerden gelen yoğun istekleri en iyi şekilde değerlendirerek taleplerinize uygun hizmet üretmek için çalışmaktayız. Doğru ve profesyonel bir hizmet anlayışı çerçevesinde daima kusursuz bir hizmet anlayışı ile çalışan firmamız siz değerli üyelerine en doğru hizmeti sunmak için geçmişten günümüze en iyi dans hocaları ile çalışmaktadır. Adana sirtaki dans eğitimi La Noche Fithall spor salonu özel eğitmenleri ile verilmektedir.

Eğitim Videosu

Adana Sirtaki